"Anioły ze szkoły"

ANIOŁY ZE SZKOŁY

Z inicjatywy uczniów na terenie naszej szkoły powstało Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt RP. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja ma zasięg ogólnopolski i długofalowy. „Anioły ze szkoły” niosą pomoc zwierzętom, jako istotom żyjącym, którym jesteśmy winni poszanowanie, ochronę i opiekę. Szkolne koło łącznie liczy 45 członków w tym 9 nauczycieli i 36 uczniów z klas od 0 do VI.

A oto krótkie relacje z dotychczasowych działań „Aniołów z Leszczyna”.

Wrzesień 2015r.

Wspólnie z członkami Koła Łowieckiego „Kniaź” porządkowaliśmy tereny leśne w miejscowości Gilino. Ludzie do lasów wyrzucają różne rzeczy, a zwierzyna rani kończyny a nawet ulega zatruciu.

Październik 2015r.

Wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Płock i członkami KŁ „Kniaź” utworzyliśmy remizę śródpolną w Leszczynie Księżym. Remizy śródpolne zapewniają zwierzętom dziko żyjącym odpowiednie warunki osłonowe i żerowe. Łącznie posadziliśmy 1000 drzew i krzewów na powierzchni 2400m2: świerk -50szt., modrzew -50szt., dąb -50szt., śliwa aucza -150szt., dzika jabłoń -100szt., dzika róż -150szt., dziki bez -50szt., trzmielina -150szt., dzika wiśnia -100szt., głóg -100szt., brzoza -50szt.

Zima to trudny okres dla zwierząt i bez pomocy człowieka wiele z nich nie przetrwa. Dlatego co roku prowadzimy akcję dokarmiania. Karmniki budujemy wspólnie z rodzicami, a podsypy pod czujnym okiem myśliwych. W bieżącym roku  musieliśmy odświeżyć „stołówki” dla bażantów. Powstało pięć podsypów z czego dwa stanęły na terenie szkoły, a pozostałe na terenie ostoi koła. Na szkolnych drzewach zawisło 15 karmników. Nasi skrzydlaci przyjaciele będą mieli zawsze pełne brzuszki w okresie zimy.

Podczas żywej lekcji przyrody, którą poprowadził pracownik ogrodu ZOO w Płocku poznaliśmy warunki i tryb życia egzotycznego ptaka - papuga. Każdy mógł nakarmić i potrzymać „gościa” na ręku. Dzięki takim warsztatom poznajemy gatunki zamieszkujące inne kontynenty i klimaty.

Udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Funduszu Lokalnego Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” -  „Jeżowe ABC” dowiedzieliśmy, że jeże nie jedzą jabłek i są pod ochroną.

Zbieraliśmy karmę dla zwierząt – kasztany, żołędzie, orzechy.

Listopad

Pomimo, że nie ma jeszcze mrozów i zwierzęta radzą sobie z pokarmem uzupełniliśmy karmniki i podsypy kukurydzą i ziarnem.

Anioły ze szkoły