B SP im. M. Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim

XIII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA 2016

XIII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA - 06.12.2016r. "Z MIKOŁAJEM PRZEZ ŚWIAT"

Pierwszy dzień Tygodnia Praw Dziecka "Z Mikołajem przez świat." Uczniowie korzystając z prezentacji multimedialnej poznali postacie z różnych stron świata, które przynoszą dzieciom prezenty. Niektóre okazały się bardzo podobne do naszego św. Mikołaja, inne zaś bardzo zaskakujące i niezwykłe jak np. we Włoszech wróżka Befana o wyglądzie wiedźmy. Dowiedzieli się również o terminach składanych wizyt przez tych pożądanych gości oraz ich ulubionych smakołykach. Podsumowując wiedzę o tych postaciach dzieci pokolorowały plakaty, które przedstawiały wytęsknionych oraz upragnionych grudniowych i styczniowych przybyszów. Później odbył się koncert kolęd i pastorałek. Każdy zespół klasowy wykonał wcześniej przygotowane utwory, zapanowała świąteczna atmosfera.

XIII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA - 07.12.2016r."OPOWIEŚĆ O PEWNYM SKĄPCU, CZYLI MAGIA NOCY WIGILIJNEJ".

Uczniowie klasy IV i VI zaprezentowali przedstawienie pt. „Opowieść o pewnym skąpcu, czyli magia wigilijnej nocy” na podstawie utworu K. Dickensa „Opowieść wigilijna”. W rolę dusigrosza Ebenezera Scrooga wcielił się Maksymilian Golacik (uczeń kl. IV), który pomimo prowadzenia dialogów z wieloma postaciami z tej sztuki wywiązał się z tego trudnego zadania bardzo dobrze. Przestrogi i napomnienia zawarte w tej historii wygłoszone przez duchy sprawiły, że publiczność bardzo uważnie wysłuchała rad udzielanych Ebenezerowi. Zapewne każdy poświęcił chwilę zastanowienia się nad tym, czy sam zawsze zauważa potrzebujących.

XIII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA - 08.12.2016r."SPORTOWE POTYCZKI Z MIKOŁAJEM".

"Sportowe potyczki z Mikołajem." Dzieci miały możliwość wspólnej zabawy, zdrowej rywalizacji. Konkurencje sprawdzały sprawność fizyczną, szybkość działania i pozwoliły dobrze się bawić. Było np. pakowanie prezentu na czas, ubranie się w strój Mikołaja, zabawy z piłką, tor z przeszkodami.

XIII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA - 09.12.2016r."KRÓL MACIUŚ I, STARY DOKTOR I WRÓŻKA, CZYLI RZECZ O PRAWACH DZIECKA".

Uczniowie klasy IV i V przedstawili inscenizację pt. ”Król Maciuś I, Stary Doktor i Wróżka, czyli rzecz o prawach dziecka”. Wróżka cofnęła czas i sprawiła, że zapanowały rządy Króla Maciusia Pierwszego. Pojawiły się dzieci żądające swoich praw i tylko szkoda, że nie spełniła się w pełni prośba Starego Doktora, który dla wszystkich dzieci chciał szczęścia królestwo wybudować.

„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w wielkim świecie,
że dziecko to także człowiek,
Tyle tylko, że jeszcze mały.
Dlatego mądry król,
Król Maciuś Wspaniały
Chcąc odmienić ich los
Spisał mądre prawa,
by w potrzebie z nich korzystały."

Na zakończenie uczennice ze szkolnego chóru zaśpiewały kilka utworów związanych z marzeniami dzieci.

prawa