09 listopada 2017 19:15 | Aktualności

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 08.11.2017r.

8 listopada 2017 r. świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 12.00. rozpoczęła się uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Bielsk p. J.J Rozkosz, , Sekretarz Gminy p. K. Chyba, Skarbnik Gminy p. M. Groszewska, Przewodniczący Rady Gminy p. W.J. Linowski, Radny p. J. Grzelak, z Koła Łowieckiego „Kniaź” p. K. Dydyna oraz rodzice.
Uczniowie słowem, pantomimą i śpiewem przywołali trudne wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny. Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej, inicjatywy i codziennego trudu. W tekstach, które usłyszeliśmy pojawiły się myśli wdzięczności dla naszych dziadków, pradziadków, ponieważ z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walk i idei wyłoniła się Polska.
Dyrektor Szkoły p. J. Bojanowska podkreśliła, że dziś wolność znaczy odpowiedzialność. Dzisiaj nie musimy walczyć o swoją niepodległość, dziś naszym zadaniem jest systematyczna nauka i praca. Pan Wójt dziękując za tę lekcję historii dodał, że musimy dbać o naszą wolność, bo to bardzo cenna sprawa i nie jest nam dana na zawsze. W naszej szkolnej społeczności dziś również cieszyliśmy się z odnowionej sali gimnastycznej. Po występach uczniów została oficjalnie i uroczyście otwarta. Od teraz lekcje wychowania fizycznego będą prawdziwą przyjemnością dla uczniów. Przecięcia wstęgi dokonał Wójt Gminy Bielsk p. J. J. Rozkosz, dzięki któremu marzenie o nowoczesnej sali mogło zostać zrealizowane.
W kolejnej części obchodów narodowego święta uczniowie kl. O-III pod kierunkiem wychowawców przygotowali plakaty na temat niepodległości. Został wyróżniony zespól klasowy I- II. Uczniowie klas od IV do VII uczestniczyli w grze historycznej „Droga do wolności”. Otrzymali mapkę z informacją o rozmieszczeniu na terenie budynku szkoły 6 punktów ilustrujących drogę Polaków do niepodległości i główne epizody z nią związane.
Na każdym ze stanowisk drużyny rozwiązywały zadania na czas, za które otrzymywały punkty. W miejscu– Komendant był Quiz „Co ty wiesz o Marszałku?”, W punkcie- Legiony zadanie polegało na wyjaśnieniu muzycznych skojarzeń. W kolejnej pozycji– Czynie powstańczym były kalambury i rekwizyty. W punkcie Bitwy warszawskiej- miały miejsce konkurencje sprawnościowe, m.in. czołganie się pod zasiekami, zakładanie opatrunku rannemu, strzał lotkami do celu. Natomiast w stanowisku nazwanym –Znów niepodległa należało rozszyfrować wiadomość. Ostatnim punktem była kwatera Marszałka- u nas gabinet pani dyrektor, w którym nastąpiło podsumowanie wyników. Uczniom ten sposób powtórki materiału z historii bardzo się spodobał. Było wiele emocji, integracji zespołowej i zdrowej rywalizacji pomiędzy klasami. Zwycięską drużyną okazała się klasa VI, a tuż za nimi z niewielką różnicą punktów uplasowali się uczniowie klasy VII. Otrzymali dyplomy i upominki. Warto wspomnieć ,że nasi gości też postanowili wziąć udział w tej grze. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali kolejne zadania, pominęli jedynie – czołganie się pod zasiekami, ale można to usprawiedliwić brakiem sportowego stroju.
Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości skosztowaliśmy potraw, które przygotowaliśmy w domu i w szkole. Nasze kulinarne dzieła były w narodowych barwach: białym i czerwonym. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były kanapki, owoce, warzywa, słodkie i słone przekąski, babeczki, ciasta, napoje …