B SP im. M. Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim

06 grudnia 2015 10:09

XII TYDZIEŃ PRAW DZIECKA - grudzień 2015r.

Jak co roku przypomnieliśmy Konwencję o Prawach Dziecka. Realizowaliśmy prawo do bezpieczeństwa, nauki, rozwijania zainteresowań, zabawy.
W poniedziałek 7 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką komendy Miejskiej Policji w Płocku p. Joanną Łopatowską oraz Kierownikiem Posterunku Policji w Bielsku p. Mirosławem Joniak. Uczniowie wysłuchali pogadanki na temat bezpiecznych zachowań na drodze i szkodliwości dopalaczy, mieli również możliwość zadawania pytań stróżom prawa.
W ramach XII Tygodnia Praw Dziecka 8 grudnia 2015 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie „ Z bohaterami literackimi za pan brat”. Reprezentanci poszczególnych klas wyłonieni w losowaniu udowadniali swoją wiedzę na temat postaci i wydarzeń z lektur szkolnych. Uczniowie musieli m.in. rozwiązać diagramy, w których zostały ukryte tytuły i nazwiska autorów, krzyżówki, zagadki, połączyć imiona bohaterów związane z rysunkami rekwizytów, przedmiotów oraz poprawić „pomylone tytuły” utworów literackich. Natomiast zadaniem, które wyłoniło zwycięzców było udzielenie odpowiedzi na skojarzenia. Tak naprawdę nie ma przegranych…..największymi zwycięzcami są wszyscy, którzy czytają książki. Przekonaliśmy się, że „ Czytanie nie boli”, a przy okazji jest niesamowitą przygodą, sposobem na nudę, lekarstwem na zmartwienia. Książka wielokrotnie bywa prawdziwym przyjacielem.

W środę uczniowie udowadniali swoje zdolności aktorskie. W barwnych strojach, z rekwizytami, zaplanowaną choreografią młodzi aktorzy(każdy zespól klasowy) zaprezentowali krótki występ. Z ogromną ciekawością oglądaliśmy kolejne mini przedstawienia. Dzieci z oddziału przedszkolnego opowiedziały historię o pewnym chłopcu leniuszku. Pierwszoklasiści zaprezentowali „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, klasa II przedstawiła historię znajomości biedronki i pewnego żuka ( zaprosili nas również na weselny bal). Zaś uczniowie klasy III pokazali współczesną wersję legendy „O smoku wawelskim”. Kelnerzy w restauracji w Krakowie, smok, szpinak, szaszłyk……nie sposób opowiedzieć, trzeba to zobaczyć. Uczniowie z klasy IV opowiedzieli o marzeniach Dyzia oraz historię „Zielonego Kapturka”, który na szczęście nie powtórzył losu swojej siostry „Czerwonego Kapturka”.  Piątoklasiści przypomnieli „Kaczkę Dziwaczkę”, a szóstoklasiści bardzo dzikiego „Dzika”.
W czwartek odbyła się wycieczka do Płocka. Podzieleni na dwie grupy spacerowaliśmy po Starówce, zwiedziliśmy Muzeum Mazowieckie oraz obejrzeliśmy filmy w kinie „Przedwiośnie”. Najmłodsi obejrzeli film pt.„Dobry dinozaur” w wersji 3 D, natomiast uczniowie z kl. IV-VI uczestniczyli w pokazie „Kinowe spotkania młodych”, którego tematem były różne gatunki filmowe oraz projekcja filmu pt.„Kroniki Spiderwicka”. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wycieczka spełniła dwie role: zapewniła nam rozrywkę i utrwaliła wiedzę poświęconą sztuce secesyjnej. Uważnie obejrzeliśmy bogate zbiory mebli, szkła, oświetlenia, biżuterii oraz przedmiotów codziennego użytku, a także dzieła malarstwa i rzeźby.
W piątek na zakończenie XII Tygodnia Praw Dziecka każdy zespół klasowy zaprezentował swoje zdolności muzyczne. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego w strojach biało- niebieskich zaśpiewali piosenkę o smerfach, pierwszoklasiści przebrani za pszczółki zaśpiewali i porwali do tańca publiczność. Drugoklasiści wykonali piosenkę o dinozaurach, a III klasa wystąpiła z utworem z bajki „Muminki”. W starszych klasach pojawiły się kolejno utwory z bajek pt.: „Kraina lodu”, „Gumisie” i „Spangebob Kanciastoporty.” Po występach nastąpiło głosowanie. Każdy mógł oddać trzy głosy. Wygrała klasa III, drugie miejsce zajęła klasa VI i trzecie – uczniowie z klasy II.

MIKOŁAJKOWE ZMAGANIA - 4 grudnia 2015r.

Mikołajki na sportowo - rywalizacje odbyły się w dwóch grupach: grupa młodsza dzieci z klas I-III i grupa starsza klasy IV-VI. W każdej grupie, żeby wyrównać szanse utworzyliśmy drużynę dziewczynek i drużynę chłopców. Konkurencje w obu grupach były podobne, różniły się tylko stopniem trudności. Pierwszą konkurencją w obu grupach było zakładanie i zdejmowanie czapki mikołaja. Kolejne zadanie to przechodzenie przez szarfę, która miała symbolizować komin. Młodsze dzieci przechodziły przez jedną szarfę, a starsze miały do pokonania aż trzy „kominy”. Ponieważ Mikołaj kupuje i rozdaje prezenty, więc my również postanowiliśmy spróbować. Młodsze dzieci zbierały do worków i rozkładały w kółeczkach woreczki natomiast starszaki musiały poradzić sobie z piłkami. Kolejną konkurencją było założenie stroju świętego Mikołaja w jak najkrótszym czasie.
Św. Mikołaj, żeby dostać się na dach musi wejść po linie lub po drabinie. Wejście na drabinki, zostawienie na ostatnim szczebelku szarfy i zejście to konkurencja, z którą zmagali się starsi uczniowie. Szarfa nie mogła spaść na podłogę, jeżeli spadła należało ją poprawić. Kolejną konkurencją, z którą zmagali się starsi uczniowie to skoki w workach. Konkurencją kończącą zmagania były ślizgi na ławeczce gimnastycznej dla młodszych dzieci, a dla starszych czołganie z workiem pod ławeczką.
W grupie klas I-III zwyciężyli chłopcy, a w grupie IV-VI dziewczynki.

Zabawa była super, pełno śmiechu, emocji i zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasad fayr play.

XII Tydzień Praw Dziecka